Sıradaki içerik:

Netflix’in Yeni Fantastik Dizisi ‘Sweet Tooth’, Haziran Ayında Başlıyor

e
sv

E-Spor Bir Spor Dalı Mı?

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüz oyun ve teknoloji çağında artık sıklıkla tartışılır konuma gelmiş olan e-sporun bir spor dalı olup olmadığı hakkında birden çok görüş bulunmaktadır. Yazıya balıklama bir giriş yaptıktan sonra başa dönüyoruz. Nedir bu e-spor? İşte cevabı…

 

E-spor, kısaltmış hali olmayan ”elektronik spor” video oyunların (League of Legends, Dota 2, CS: GO, Valorant v.b) çeşitli organizasyonlar tarafından düzenlenen turnuvalarına verilen addır diyebiliriz. Parantez içerisinde bahsetmiş olduğum oyunlar ve daha nice oyunların e-spor altında profesyonel ve amatör olarak takımları bulunmaktadır. Bu takımlar her sene düzenlenen turnuvalara katılıp başarı elde etmek ve turnuva ödülü olan miktarı kazanmak istemektedir. E-sporu daha net anlamamız için konunun biraz daha içine girmek gerekiyor. Bu yüzden bir e-spor konusu olan oyun üzerinden gidelim. Oyunumuzun adı League of Legends; Riot Games adlı bir oyun şirketi tarafından geliştirilen ve oyun dünyasına 2009 yılında giriş yapan MOBA türünde bir strateji oyunudur. Oyun, ilk yayımlandığı andan itibaren Dota 2 oyununa benzerlik göstermesi ile birlikte merak uyandırmış ve dünyada binlerce insan tarafından oynanmaya başlanmıştır. Yaklaşık 2 sene sonra oyun dünya çapında popüler hale gelmiş ve milyonlarca insan tarafından oynanmaya başlanmıştır. Oyunun ilk aşamadaki sunucuları olan Avrupa, Güneydoğu Asya ve Kuzey Amerika’da birer Riot Games temsilcisi oluşturulup bu bölgelerde turnuvalar düzenlenmiş ve her bölgenin en iyi takımlarından bir dünya turnuvası düzenlenmiştir. 

 

2011 yılında Riot Games tarafından düzenlenen bu dünya turnuvasına yukarıdaki resimde görülen 8 takım katılmıştır. Bu turnuva dünyada 1,3 milyon izlenmeye ulaşmış olup aynı zamanda 1,000,00 dolar ödül dağıtılmıştır. Ödülün miktarını görünce şaşırmış olabilirsiniz; takımlar alt tarafı bir oyun oynuyor ve oynadıkları oyun için bu kadar paranın fazla geldiğini düşünmüş olabilirsiniz fakat durum günümüzde daha da büyük bir kitle ve ödüle ulaşmış durumda. Artık insanlar buna bir spor dalı olarak bakmaya başladılar.

 

Spor denince insanın aklına fiziksel aktivite gerektiren ve hareketli bir seyir zevki sunan (futbol, basketbol, tenis, voleybol v.b) spor dalları geliyor olsa da e-spor da hareket oyuncularda değil oynadıkları oyunda. Eminim sizde çoğu görüş gibi e-sporun bir spor dalı olmadığına kanaat getireceksiniz ama birtakım görüşler de e-spor oyuncularının saatlerce bilgisayar başında idman yapması gerektiğini, fiziksel olarak çok yorulmasa da beyinlerinin gereğinden fazla çalışması gerektiğini savunmakla birlikte oyuncuların, takımların ve organizatörlerin bu işlerden para kazandıklarını ve artık bir sektör haline gelmiş olan e-spora ön yargı ile yaklaşmak yerine bu sektörün hakkının verilmesi gerektiğini düşünüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli