Sıradaki içerik:

İçerik SEO İçin Neden Önemlidir?

e
sv

Chrome, Web Geçmişinizi Kolaylıkla Yönetmenizi Sağlayacak Memories Adlı Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google, Chrome tarayıcısı için Geçmiş özelliğine benzeyen yeni bir özelliği kullanıcılara sundu. Özelliğin adı, sosyal medya uygulamalarından da bildiğimiz ”Anılar”.

Google, Chrome’a yeni bir özellik ekleyeceği zaman öncesinde bu özelliği test aşamasından geçiriyor. Geliştirdiği özellikleri son kullanıcıda test etmek istediğinde öncelikle Canary sürümünü kullanıyor. Canary sürümünü kullanan kullanıcılar, yeni bir özellikle karşılaştı.

Chrome Canary, Google Chrome’un daha çok geliştiriciler için kullanıma koyduğu bir sürümdür. Canary sürümü, geliştiricilerin yeni yayınladığı ve test edilebilir özellikler sağladığından dolayı Google Chrome’un alfa sürümüne nazaran daha fazla özelliğe sahiptir.

Memories (Anılar) Özelliği

Google Chrome, kullanıcılara Memories (Anılar) isimli yeni bir özellik sundu. Bu özellik, web sitelerini farklı segmentlere ayırmamızı sağlayan bir tür geçmiş aracıdır. Anılar özelliğini, daha çok sosyal medya uygulamalarının, geçmiş gönderilerimize geri dönüp bakmamız için çıkarttığı bir özellik olarak biliyoruz. Peki, şimdi Chrome’da da mevcut olan bu özellik nasıl kullanılacak?

Chrome’da kullandığımız Geçmiş sekmesi, tüm bilgileri kronolojik bir sıraya koymaktadır. Bu sayfada gördüğümüz her bir satıra ait olan sayfa; simgesi, başlığı, adresi ve tarihiyle beraber kullanıcıya sunuluyor. Sayfalara geçmişten ulaşabilmemizin yanında sayfaları geçmişten de silebiliyoruz.

Canary’de “://flags/#memories” adresini ziyaret ederek aktif duruma getirebileceğimiz Memories özelliğiyse mevcut tarama geçmişini göstermek yerine tarayıcıyı kullanmaya başladığımız andan itibaren yer işaretleri ya da sekme gruplarından ziyaret etmiş olduğumuz siteleri listeliyor. Ziyaret ettiğimiz her site, açılabilir menü şeklinde karşımıza çıkıyor ve bu menünün açılmasıyla beraber ziyaret ettiğiniz sayfalar, kronolojik olarak sıralanıyor.

Google, Canary sürümünde kullanıcılara sunmuş olduğu deneysel özellikleri her zaman son sürüme aktarmıyor. Bununla beraber kullanıma sunulması, ihtimaller arasında görünüyor.

Google Memories’i Nasıl Aktif Hale Getirebilirim?

Memories, şu an için yalnızca Google Chrome Canary sürümünde kullanılabiliyor. Memories özelliğini aktif hale getirmek için

• chrome://flags page sayfasına gidin,
• “Memories” i arayın,
• Seçeneği “Enabled” yapın,
• Ayarların kurulması için tarayıcıyı tekrar başlatın

Memories özelliğinin Chrome 92 ile piyasa sürülmesi durumunda Temmuz ayında kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor. Bunun yanında, bu özelliğin Chrome’un mevcut Geçmiş özelliğiyle beraber mi sunulacağı yoksa tamamen Geçmiş özelliğinin yerini mi alacağı henüz netlik kazanmadı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli