Sıradaki içerik:

Denize 50 Metre’de Yaşamak

e
sv

İnsanların Atası Neandertal Adamlar

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Neandertaller’e bakıldığında çokda güzel sayılmazlardı. Normal bir insanın iki katı gücünde oldukları düşünülmüştür ve çok cesartli oldukları bilinir. Bodur yapılı gözükürlerdi. Göz çıkıntıları ve çene biçimleri maymunu andırıyordu. İşte insanların atası Neandertal Adamlar…

Neandertal’ler insanlık tarihinin ilk avcı atası sayılmaktadırlar. Dış görünüşleri ürkütücü ilkel vahşiler oldukları, barbar ve yontulmamış bir ırkın üyesin’de bulundukları iddia edilmekte. Resimlerde aptal suratlı, ayaklarını sürüyerek yürüyen, kaba postlarla bürünmüş vahşiler şeklinde çizilmektedirler. Hiçbir insana benzer tarih öncesi yaratık, Neandertal adamı kadar ön yargılara hedef olmadı. Ayrıca antropologlar buzul çağının en güçlü insanı kadar mesale yaratmadı.

Şu anki yüzyılın ortalarına kadar gerek bilim insanları, gerek konu ile ilgisi olmayan kişiler Neandertal’leri akıllarınd yarı insan, yarı maymun olarak hayalinde canlandırırlar. Ancak son yıllarda bulunan yeni fosiller ve yapılan daha ince analizler araştırmalarda yeni bir çığır açtı. Bugün ise Neandertal adamı “homo sapiens akı sahbi adam” erken bir türü sayılmakta ve itibarı iade edilmiş bulunmaktadır.

NEANDERTAL ADAMI’NIN SESLERİ VE YOK OLUŞU  

Günümüz insanının boğaz, ağız ve burun boşluğunda sesler oluşabilir;dil hareketleri ağız ve boğaz alanını değiştirebilirler ama Neandertal adamında bu çok daha farklıdır. Onlarda gırtlak daha yukarıda olduğundan dil ancak ağı alanını değiştirebiliyordu. Dilleri bir bebek gevelemesine benziyordu. Konuşamıyorlardı yani.

Devrinin başlangıcında Avrupadaki klasik Neandertel adamı ortaya çıkmıştır. Bugüçlü insanların ağzından sadece bebek gevelemesi çıkıyordu. Bu günün insanının öncüsü olan Neandertal adamı böylece dünyaya 4.000 nesil boyunca hükmettiler. Ancak bundan 35.000 yıl önce, nesillerini devam ettiremeden ortadan sessi sedasız yok oldular. Onların yerini ise Avrasyalıların atası olan Cromagnon insanları almışlardı. ABD’li anatomi uzmanları Neandertal adamının ses organlarını bir araya getirip inceledikleri zaman, bunların olsa olsa bir hayvan homurtusu veya bebek mırıltısı çıkarabilecekleri sonucuna vardılar. Çünkü ses organları hayret verecek şekilde bebeklerinkine benziyorlardı. Başka bir saptama ise A.İ.U. gibi sesleri hiç çıkaramıyorlardı. Bundan dolayı kendi aralarındamantıken konuşamıyorlardı. Buda onları zamanla, gitgide diğe insanlardan tecrit etti. En güçlü dürtülerinden biri olan cinsel çekim bile diğer türler arasında bir köprü kurmaya yetmedi. Bundan böyle olduğundan insan vücut yapısında Neandertal adamının genetik özelliklerinden hiç birine rastlanmaz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli