Sıradaki içerik:

Yavaş Olan İnternetin Bağlantı Hızı Nasıl Arttırılır?

e
sv

Gençler Ve Çocukların Derslerinde Başarılı Olması İçin Gerekenler Nelerdir?

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 Öğrencilerin derslerinde başarılı olması için gerekenleri yazmadan önce şunu belirtelim. Öğrencinin başarılı olması için ilk önce ailenin ona verdiği eğitim çok önemlidir. Eğer ailesi onu iyi yetiştirmez, onun öncelik eğitimi olan ev eğitimini yapmazsa çocuk derslerinde başarılı olamaz. Burada çocuğun ailesinin rolü büyüktür. Peki, aile ne yapmalı?

Öncelikle aile çocuğun terbiyeli, ahlaklı, dindar, büyüklerine saygılı, küçüklerine merhametli olması için çalışmalıdır. Çocuğun eğitim aldığı okulda çocuğun dinine, terbiyesine, ahlakına uygun olmalıdır. Çocuğun veya gencin arkadaş ortamında aynı şekilde olmalıdır.

Çocuğu Veya genci yetiştirirken ailenin dikkat etmesi gereken en büyük şeylerden biride çocuğun isteklerine verilen cevabın aşırı olmaması çocuk veya genç bu konuda uyarılmalıdır. Yani çocuk olmayacak bir şey istediğinde misal ‘12 yaşında telefon istemek gibi’ bunun olamayacağını tatlı dil ile anlatmalıdır.

Şimdide Çocuğa veya gence yönelik tavsiyeler vereceğim. Öncelikle Çocuk Diyelim ki, matematik veya fen çalışacak veya üniversitede fen derslerinin sınavını olacak sınava çalışmaya en az 4 gün önce başlamaya dikkat etmeli, canını sıkacak, moralini bozacak şeylerden uzak durmalıdır. Diyelim ki bugün günlerden Pazartesi bu çocuğun veya gencin sınavı Cuma günü önünde 4 günden fazla var. Salı günü çalışmaya başladı o gün en fazla iki buçuk saat çalışmalıdır çünkü kişi daha fazla çalışınca sıkılır ve diğer günler çalışmak istemeye bilir. Eğer bu süre az geliyorsa 3 saati geçmemeye çalışmalıdır. Çalışmaya başladığında her 10 dakikada bir su içmeye dikkat etmelidir.

Eğer çalıştığı ders sözelse 15 dakikada bir su içmelidir. Sözel derslerde çalışırken yanında bir defter daha tutsun eğer ezberse ezberleyeceği şeyi, diğer deftere en az 5 kere yazmalı ve sesli okumalıdır. Eğer çalışacağı ders sayısal ise defterden sayfalar koparıp her işlemi 3 kere en az yazarak tekrarlamalıdır. Bunu işlemler akılda kalmasını artıracaktır. Sözel ders çalışırken diyelim ki bir kelimeyi veya bir cümleyi veya bir konuyu öğrenemedi onun üzerinde çok vakit kaybetmeden diğer konuya geçip ya gün sonunda veya yarın tekrar etmelidir.

Bugün çocukların en çok zorlandığı ders matematiktir. Matematiği gençlerin yapamamasının en büyük nedeni eğitim aldıkları okulun eğitimden uzak olması, çocuğun dersi dinlememesi, çocuğun tekrar yapmaması veya çocuğun onu konuyu anlamak istememesidir. Matematikte başarılı olmanın ilk yolu test çözmeyi ve sayıları sevmenizden gelir. İkinci Yolu ise eğitim aldığınız kurumun gerçekten eğitim kurumu olması gerekmektedir. Çocuğa Veya gence matematik anlatırken bunu sevmesini sağlamak için onu sanki bir oyunmuş gibi anlatmalı çocuğa kızmamalısınız.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli