Sıradaki içerik:

Gençler Ve Çocukların Derslerinde Başarılı Olması İçin Gerekenler Nelerdir?

e
sv

Çocuklar Resimlerle Neler Anlatır?

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün


İnsanların davranışlarını kendilerini ifade etme gereksinimini farklı şekillerde gerçekleştirir ve bunun temel nedeni psikolojik durumlarıdır. Mesela insanlar korktuklarında kimisi donup kalır hiçbir şey yapamaz sadece izleyebilir, kimisi istemsiz bir şekilde ağlama krizleri yaşar, kimisi panikler adını bile söyleyemeyecek kadar heyecanlanır kimisi ise ilk şoku atlattıktan sonra soğukkanlı bir şekilde olaya müdahilde bulunur ve bu psikolojik durumlar istemsiz gerçekleşir. Bu tepkileri veren kimseler neden böyle davrandıkları konusunda hiçbir şey diyemez sadece içimden gelen bu diye tanımlamaları aslında geçmişten gelen zihinde yerleşen olayların tekrar yaşanması veya beyinin yaşanan olaylarla korku duyduğu olayı aynı olarak algılayarak tepkisi savunma dürtülerinin dışa dökümüdür. Bir örnek vermek gerekirse Bir örnek vermek gerekirse yaptığı hatadan dolayı aile bireylerinden şiddet gören çocuğun top oynarken yanlışlıkla vazoyu kırdığında yaşadığı korku stres ile karşısında cinayet işlenen insanın yaşadığı korku stres aynıdır. Duygu ve davranışlar çocukluktan gelir ve böyle düşünen bilim insanları özellikle çocukların resimlerini inceleyen bilim insanların dikkatini çeken bir unsur çocukların ruh sağlığı ve psikolojik durumlarının resimlere döküldüğünü gözlemlemişlerdir. Farklı yaş ve çevre unsurları olan çocuklardan resim yapmalarını isteyen bilim insanları çocukların seçtikleri renkler çizdikleri öğeleri inceleyerek bu durumu gözlemlemişlerdir.


Örneğin evlilikleri sağlıklı ebeveynlerin çocukları anne ve babasını el ele ve gülümserken çizer ama evliliğinde olumsuzluklar olan ebeveynlerin çocukları anne ve babasını mutsuz veya birbirinden uzak çizer veya anne ve babasına hiç yer vermezler resimde. Bu durumu bilim insanları tarafından gözlemlenir ve yine aynı çocukların ilerleyen zamanlarda mutlu bir ailede büyüyen çocukların gelişimi ve psikolojik durumları çok sağlıklı olurken sorunlu ailede büyüyen çocukların daha az gelişmesi ve psikolojik sorunlar yaşadığı bilimsel bir gerçektir. Çocuk resimlerinden çocukların dilini anlayıp yardım çığlıklarını duymak için çok önemlidir.


Çocuk Resmi Yorumlaması; 


Çocuklar bilindiği üzere kendilerini ifade ederken sözcükleri kelimeleri yeterince iyi kullanamazlar ve bu yüzden kendilerini ifade etme ihtiyaçlarını resimler ve oyunlardan karşılarlar şöyle demek en doğrusudur resimler çocukların kelimeleridir ve çocukları anlamak için resim dilini çözmek anlamak lazımdır.


Örnek bir resim mesela;


Bu resimde ilk baktığında anlaşılmasa da biraz incelendiğinde olumsuz bir şeyler olduğu sezilir. Bu resim Antalya Fenike’de olan 9 ve 6 yaşın da olan iki çocuğun yakın zamanda cinsel istismara maruz kalıyor ve uzman kontrolünde yaptığı resimde açıkça yardım çağırısını duyurmak istiyor.


Resmi inceleyerek olursak silik çizdiği resimde travma ve depresyon belirtisi gözlemlenir. Genellikle siyah seçilmesi karamsarlık ve kaos belirtisidir. İstismara uğradığı zamanı çizen çocuk tacizcinin cinsel organını ve tacizden sonra kendisini kırımızı çizmesinin sebebi de şiddet, saldırganlık ve öfkeye işarettir.


Çocuğa tecavüz maalesef önü kesilmeyen ve yıllar geçmesine rağmen durdurulamayan bir tür büyük sorun olarak devam edip günümüze kadar gelip ve hala sürekliliğini devam ettirmiştir. Ne yazık ki pedofili insanlar tarafından küçük çocuklarımız bu iğrençliğe maruz kalmaktadır. Birçoğunun bu durumu yaşadığından bi haberiz. Dünya üzerinde belki yılda ayda haftada veya günde bir sürü çocuk istismara maruz kalmaktadır. Hayat kalitesi ve yaşam standartları alt üst olan çocuğunun beklide tek sığınıp kendini ifade edebildiği eylemdir resim. Söyleyemediklerine tercümandır. Ömür boyu bu psikolojiyle yaşayıp büyüyen çocuklar ne yazık ki bedenen ve ruhen yitirilip giden birer canlardır. Resim onların tek sığınağıdır bu yüzden. Çocuğa istismara dur denilmeli.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli