Sıradaki içerik:

Clubhouse Nedir? Clubhouse Nasıl Çalışır? Clubhouse’a Nasıl Katılabilirsiniz? Clubhouse’un Android Uygulaması Var mı?

e
sv

Kripto Paralara Ne Oldu?

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 Son zamanlarda yatırımcıların oldukça dikkatini çeken krİpto para borsasından skandallar peş peşe gelmeye başladı. Kripto paralara aracılık eden platormlarda dünya genelinde üst üste vurgunlar yaşanmaya devam ediyor ve kripto para ile ilgilenen yatırımcılar isyan etmeye başladı. Hemen hemen her ülkeden birçok kripto para yatırımcısı mağdur oldu ve olmaya devam ediyor. Dolayısıyla kripto para piyasasına olan güven azaldı ve düşüşler hızla artış gösteriyor.

Thodex Vurgunu

Yerli kripto para borsası Thodex vurgun yaptı. Yaşanan skandaldan sonra Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer Arnavutluk’a kaçtı. Yapılan incelemelerde elde edilen sonuçlara bakarak, Thodex’in yatırımcılarını 150 milyon dolar civarı zarara uğrattığı belirlendi. Dünyada da kripto para piyasasını yerle bir eden vurgunlar yaşanmıştı.

Ülkelerde Yaşanan Kripto Para Skandalları

Kripto para alım-satımına aracılık eden birçok borsa dolandırıcı çıktı. Kripto paranın tarihi kısa sürdü ve bu süre içinde çok sayıda skandala imza attı. Mt.Gox isimli kripto para platformu Japonyada 2010 yılında kurulmuştu. Dünyada hızla yüzde 70 Bitcoin işlemi yapılan bir platform haline geldi. 2014 Nisan ayında bir anda istifa eden firma 850 bin civarında Bitcoinini çaldırarak yatırımcılarına 450 milyon dolarlık bir kayıp yaşattı. Adını duyuran MTI borsası ise 540 milyon dolarlık bir kayıp yaşayarak yatırımcılarını büyük kayba uğrattı. Bu borsalar Bitcoin getirene büyük kazançlar vaat ediyorlardı. Güney Korede kurulan CoinUp kripto borsası ise 2019’da iflas ederek 384 milyon dolar kaybetti. CoinUp’un kurucusu 16 yıl hapis cezası aldı. Quadriga Fintech Solutions, 2013’te Gerald Cotten tarafından Kanada’da kurulmuştu. 2019’a kadar ayakta kalan firma, 2016’da yöneticilerinin istifası ile bir çöküş yaşadı. 2018’de ise Cotten’in ölümü nedeniyle yatırımcılara yapılan ödemelerde aksaklıklar meydana geldi ve piyasa sallanmaya başladı. Cotten’in dizüstü bilgisayarının sabit sürücüsündeki dijital soğuk cüzdanlarda parayı sakladığı öğrenildi.

Tüm bu yaşanan skandallar ve yatırımcılarını uğrattığı zararlardan anlaşılan kripto paraların bir garantisi olmadığı gibi geleceğinin de parlak olmadığı. Dijital para olarak gündeme gelen kripto para piyasasının, Türkiye’de başlayan ve kısa sürede hızlanan hareketi yine kısa bir zaman içinde yaptığı vurgunla, yatırımcılarını ve borsaya katılmak isteyenleri hayal kırıklığı ile baş başa bıraktı.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli