Sıradaki içerik:

Kripto Paralara Ne Oldu?

e
sv

Ciğer Yemeği Nasıl Yapılır?

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 Ciğer yemeği çok sağlıklı ve lezzetli bir yemektir. Yöreden yöreye değişmekle birlikte genel olarak ciğer yemeği sote şeklinde yapılır. Yemek tarifi vermek oldukça dikkat gerektirir. Malzemelerden biri eksik ya da fazla olursa yemek istenen lezzette ve kıvamda olmaz.

Geleneksel Bir Lezzet
 
Ciğer öyle bir nimet ki nasıl tüketirsen sağlıklı, nasıl tüketirsen lezzetli. Ama bu yazıda geleneksel bir lezzet olan ciğer sote tarifini bulacaksınız. Öncelikle ciğer seçimi yapmalısınız. Akciğer mi, karaciğer mi? Keyifli bir yemek için ikisi de olmalı. Karaciğer fazla olacak şekilde ikisi de küp küp doğranır.

Güzelce soğuk suyla yıkanır. Bir yandan da sıcak su hazırlanır. Tencereye alınan ciğerin üzerine sıcak su dökülür ve haşlanması için bir süre ocakta bırakılır. Haşlandıktan sonra süzgece alınır. 
 
Eklenecek Malzemelerin Seçimi
 
Eğer gerçekten güzel bir ciğer yemeği yenmek isteniyorsa koyulan baharatlara ve miktarlarına çok dikkat etmek gerekir. Baharatın çeşidi ve miktarı fazla olursa ciğerin tadını gölgeler. O yüzden az ve öz baharat seçimi yapılmalı. Haşlanan ciğer süzgeçte beklerken tencereye ciğerin miktarına göre soğan doğranır, ay çiçek yağı ile kavrulur. Soğan pembeleşmeye yakın üzerine ciğer eklenir. Bir tur karıştırdıktan sonra ciğerin tadını gölgelememesi adına eser miktarda karabiber koyulur. Damak zevkine göre tuz serpilir. Yine damak zevkine göre az miktarda domates salçası ve pul biber koyulabilir. Ocağın altını kapatma aşamasına gelince yıkayıp doğradığımız maydanozları üstüne döküp, karıştırıp, altı kapatılır.
 
Ciğere Farklı Bir Yaklaşım
 
Yukarıda bahsi geçen tarif geleneksel bir ciğer sote tarifiydi. Şimdi ise ciğere değişik bir tarif ekleyelim. Karaciğer ağırlıklı olarak küp küp doğradığımız ciğerleri yine sıcak suda haşlıyoruz. Haşlanan ciğerleri süzgece alıp suyunun süzülmesini sağlıyoruz. O esnada tencereye bir miktar ay çiçek yağı koyulur. Yağ kızınca ciğerler eklenir. Ve kızgın yağda kavrulur. Üzerine çok az karabiber ve damak zevkine göre tuz eklenir. Bir tur çevrilip altı kapatılır. Bu güzel lezzete ise soğan, sumak, tuz, limon, maydanoz ve domatesten oluşan bir salata eşlik eder. Ve hatta salatayı geniş bir tabağın içine alıp üstüne ciğeri boşaltıp inanılmaz lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli