Sıradaki içerik:

Ciğer Yemeği Nasıl Yapılır?

e
sv

3 Aylık Bebeklerde Egzama Nasıl Geçer?

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 Genel olarak 2-3 aylık bebekler ile katı gıdalarla beslenmeye başlamış 4-5 aylık olan bebeklerde görülebilmektedir. Ama her ne olursa olsun buna neyin sebep olduğu hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Daha çok genetik faktörlerden etkilenildiğine inanılmaktadır. Peki, bebeklerde egzama görülmesinin nedenleri nedir?

Egzamanın Tanımı Nedir?
 
Egzama; bir dizi enflamatuar cildin tepki durumlarını ifade eden genel terimdir. Egzama başka iki isim olarak da bilinmektedir. Bunlar; atopik egzama ile atopik dermatittir.
 
Atopik, daha çok bebeklerin bağışıklık sistemine normal şartlar da zararlı olmayan ama artık vücudun buna tepki verme durumudur. Sağlık tehlikeli bir hale geçiş sağlayabilir.
 
Bebeklerde Egzama Nedenleri Nelerdir?

Yumurta ile buğday vb. besinler egzamaya neden olarak gösterilmektedir. Hayvan tüyü, yün, deterjan türleri gibi cilde zarar veren maddelerde bebeklerde egzama görülmesine sebeptir. Bebekler de alerjiye yatkın olma eğilimi mevcuttur. Bu bebeklerin yanında hayvan bulunması bu durumu fazlasıyla tetiklemektedir. Çok nadir de olsa genetik faktörlerde bu nedenler arasındadır. Stres ve üzüntü de egzamayı tetikleyen nedenlerdendir.

Bebeklerde Egzamayı Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Bilmeden tetikleyici ile temas haline giren bebeklerin egzama hastalığı artış göstermektedir.
 
Bebeklerin Egzamasını Bazı Tetikleyiciler Şunlardır;

Çeşitli türlerdeki sabunlar, cilt bakımı için ürünler ve çamaşır deterjanları,

Sentetik ya da yünlü kumaşlar ile zararlı belli boyaların kullanılmasıyla yapılmış kıyafetler,

Evcil hayvanlar, polen ile evin tozu doğrultusunda var olan alerjenler,

Anormal şekilde oluşan sıcak ve soğuk ortamlar.

Bebeklerde Egzama Belirtilerinde Neler Gözlenmektedir?
 
 Bebeklerdeki egzamalar; yüz kısmında, boyunda, dirseklerin iç tarafında, diz kapaklarının arka tarafında, saçların derisinde kırmızı şekilde ve kaşıntı yapan döküntüler olarak ortaya çıkmaktadır. Başka bölgelerde de görülmektedir. Ayrıca egzama oldukça kaşıntılı bir hastalık olarak bilinir. Cilt etrafında hafif kabarcık ve sivilceler bulunabilir. Bu sivilce ve kabarcıklarda kanamaya da rast gelinir. Bu belirtileri görmezden gelmeyin.
 
 Egzamanın Geçme Süresi Ne Kadardır?
 
 Ne yazık ki egzamanın bir tedavisi yoktur ama bazı yöntemlerle kontrol altına alınabilir. Kuruyan cildin nemlendiriciler, losyonlar gibi malzemelerle kontrol altına alınabilmesi mümkündür.
 
 Bebeklerde çok fazla arttığı görüldüğünde, kortikosteroid kremleri artmayı kontrol altına alır ve bebeklere kendilerini iyi hissetmeleri hususunda yardımcı olur.
 
 Bebeklerde Artmış Olan Egzamaları Önlemek İçin Aşağıdaki Önerileri Uygulayabilirsiniz

Bebeklerinizi ılık su ile yıkayın ve bu süreyi en fazla 10 dakika olarak belirleyin.

Gün içerisinde veyahut banyodan hemen sonra kullanabileceğiniz krem ve losyonlarla bebeklerin cildini rahatlatabilirsiniz.

Krem ve losyonları bebeğin cildinize zarar verecek türden seçmediğinize emin olun. Bu çok önemlidir.

Banyo yaptırdıktan sonra bebeklerin cildini çok iyi bir şekilde kuruladığınızdan emin olun.

Bebeklerin kuru ciltlerinden ötürü şampuanları ve kremleri cilde uygun seçmelisiniz. Bu durumu ihmal etmeyin.

Atopik egzamalar kesinlikle tedavi sürecine girmelidir. Tedavi edilmediği takdirde erişkinlik yaşlarında çocuklarda solunuma dayalı alerjiler, astım, bronşit gibi hastalıkların oluşmasına meydan verebilir.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli