Sıradaki içerik:

Kalçanın Sıkılaşması İçin Ne Yapılmalıdır? Kalça Kaldırma Egzersizleri Nelerdir? Kalçanın Sıkılaşması İçin Hareketler Nasıl Yapılır? Kalçanın Sıkılaşması İçin Hangi Hareketler Uygundur?

e
sv

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Efsane Dizi

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karantina senesi olarakta adlandırabileceğimiz 2020 senesi elbette can sıkıcı ve kötü bir sene olsa da güzel tarafları da bulunmakta. Bunlar içinde yoğunluktan ertelenmiş fırsat bulunamamış düşüncelerin hayata geçirilmesi, yeni ilgi alanlarına yönelmek, çeşitli hobiler edinmek ve tabi ki bolca film, dizi yer almakta. Dizilerin suyunun çekildiğini ve yeni dizi arayışında iseniz eminiz ki bu liste ilaç gibi gelecektir size.

1. BEFOREİGNERS

Listemizin başında adını pek duymadığımız Norveç yapımı dizi yer almakta. HBO Europe tarafından yapılan ilk Norveççe dizi olmuştur.2019 yılında yayımlanan bu 6 bölümlük mini dizinin yapılan açıklamaya göre devam sezonu için de çalışmalara başlanmış bulunmakta. Dizinin konusu ise oldukça özgün. Okyanusta beliren ışık parlamaları neticesinde insanlar belirmeye başlar. Ama bu olayı asıl ilginç yapan yanı aniden belirmelerinden ziyade başka bir dönemden geliyor oluşlarıdır. Gelen insanların günümüzde de hala kendi dönemlerindeki gibi yaşamaya çalışmaları ve günümüz insanlarının aniden beliren bu insanları ve yarattığı düzensizliği kabullenememleri işlenirken diğer yandan polislerin de birtakım çözmesi gereken problemleri vardır. Bilim kurgu, drama, gizem ve suç unsurlarını seyirciye güzel bir şekilde aktarabilen dizi kesinlikle bir şans verilmeyi hak ediyor.

2. THE CROWN

İsmini şu sıralarda pek çok kez işittiğimiz bir dizi ”The Crown”. 15 Kasım 2020’de 4. sezonu yayınlanmış olan tarihi televizyon dizisinde Kraliçe 2. Elizabeth’in saltanat dönemi işlenmekte. Tarihe ve İngiltere tarihine özellikle ilgiliyseniz tam size göre bir dizi olacağından şüphe yok. Önemli tarihi ve siyasi olaylara değinen dizi dönemin atmosferini gerek ışık, efektlerle gerekse kostüm ve oyuncuların yeteneğiyle başarılı bir şekilde aktarmış. Tabi tarihe ilgisi, merakı olmayan izleyiciler için de izlenebilir bir nitelikte dizi. Hareketli ve heyecanlı bir dizi olmadığını söylemek gerekir elbette. Sakin ve ağır akan bir havası var. Yoksa tarihi konulara boğulmaktan, sıkılmaktan endişelenmenize gerek yoktur.

3. DEATH NOTE

Anime izlememiş birisi iseniz bu anime ilkiniz olmak içi gayet makul bir seçenek. 37 bölümden oluşan bu animeyi her bir bölümün ortalama 20 dakika olmasını göze alırsak kısa bir sürede bitirebileceksinizdir. Animeye ilgisi olmayanlar tarafından hep çizgi film olarak nitelendirilen türün aslında hiç de öyle olmadığının en net ve bilindik örneği. İzlediğiniz zaman elbette anlayacaksınızdır. Bundan önce konusundan biraz bahsetmek gerekirse: Ölüm meleği, Ryuk’un insanların dünyasına düşürdüğü defteri Light adındaki karakterimiz bir gün okul bahçesinde bulur ve böylece animemiz başlar. Sonrasında fark eder ki bu defter sıradan bir defter değildir. Deftere ismi yazılan kişinin ölmesine sebep olmaktadır. Light, defterin bu özelliğini soğukkanlı bir şekilde idealindeki dünyayı yaratmak için kullanmak ister. Etrafında, televizyonda gördüğü topluma zararı olan suçlu insanları öldürmek için bu defteri kullanmaya başlar. Ölümler arttıkça ülke farkına varmaya ve endişelenmeye başlar. Bunun üzerine pek çok gizemi çözen L görevlendirilir. Birbirilerinin hamlelerini çok iyi takip edip öngörebilen bu ikilinin çatışmasını ele almakta dizi. Animelere karşı önyargılıysanız ya da hangisi ile başlamayı kestiremiyorsanız Death Note tam size göre.

4. ŞAHSİYET

Hakan Günday’ın yazıp Onur Saylak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2018 yılında yayınlanan yerli dizi “Şahsiyet”. Türk dizi ve televizyon sektörünün gurur kaynağı desek abartmış olmayız. Ele aldığı konu ve alışılmış Türk dizi kalıplarının epey uzağında bulunmasıyla ilgi çekmekte dizi. Tabi yer alan oyuncuların da katkısı var bu ilgide. Konusuna gelecek olursak: Baş karakterimiz Agah Bey’in Alzheimer başlangıcı olduğunu öğrenmesiyle başlar dizimiz. Başlarda bu haberle yıkılan Agah Bey vakit kaybetmeden bardağın diğer tarafından bakmaya başlar. Yıllardır aklında olup sonrasında duyacağı vicdan azabının korkusuyla yerine getiremediği cinayetler için kolları sıvar. Planlar yapmaya başlar. Elbette bu cinayetler öyle keyfi cinayetler değildir. Adli katiplik döneminde karşısına çıkan bir olay neticesinde gerekli cezalarını almamış olan insanlar vardır Agah Bey’in planında. Bu esnada art arda gelen cinayet haberlerinin yanında polis Nevra’ya da mesaj vardır Agah Bey tarafından. Katili yakalamaya çalışırken mesajların gizemini de çözmeye çalışan Nevra ve arkadaşları düğümleri tek tek çözmeye çalışırlar. Bunların hepsini dolu dolu 12 bölümde işleyen dizinin sonunda siz de neden gurur kaynağı olarak nitelendirdiğimizi anlayacaksınızdır.

5. GİLMORE GİRLS

Diğer önerdiğimiz dizilere nazaran daha uzun olan bu dizi 2000-2007 yılları arasında yayınlanmış Amerikan televizyon dizisidir. Drama türünde olan bu dizide bir anne ve kızının ilişkisini ele alır. Lorelai, genç yaşta anne olmuştur ama sevgilisi bu esnada yanında olmamıştır bunun neticesinde ailesi ile pek de anlaşamayan Lorelai çocuğunu kendi başına büyütür. Bunun için Stars Hallow adlı kasabaya gelir. Kendi halinde bu minik, tatlı kasabada sıcacık bir ortamla karşılaşırlar. Bu kısım dizide uzun bir zaman kaplamamakta dizi daha çok Rory’nin gençlik yıllarındaki halinde geçmekte. Annesiyle arkadaş gibi olan Rory başarılı, kitap kurdu, sevecen biridir. Üniversite sınavları yaklaşırken kasabadaki okulun eğitim için yeterli olmadığını düşünmeleriyle yakınlardaki özel okulun daha iyi bir seçenek olacağını düşünmüşlerdir. Fakat bir şey eksiktir: Para. Bunun için Rory ve annesi büyükannesi ve büyükbabasının kapısını çalar. Her cuma akşam yemeğine gelmeleri koşulu ile gerekli masrafları karşılamayı kabul ederler. Böylece bu minik ailenin, kasabanın günlük yaşantısı sıcak, komik bir şekilde işlenir dizi boyunca.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli