Sıradaki içerik:

Mutsuzluğu tetikleyen 3 davranış

e
sv

Kalçanın Sıkılaşması İçin Ne Yapılmalıdır? Kalça Kaldırma Egzersizleri Nelerdir? Kalçanın Sıkılaşması İçin Hareketler Nasıl Yapılır? Kalçanın Sıkılaşması İçin Hangi Hareketler Uygundur?

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 Kalçanın sıkılaşması için hareketler yapmaya başlamadan önce, vücuttaki yağ oranının düzenlenmesi gerekmektedir. Çünkü kalçanın sıkılaşabilmesi için ilk olarak o bölgedeki fazla yağların giderilmesi çok önemlidir. Kalça küçültme hareketleri olarak bilinen bazı egzersizler eğer düzenli bir beslenme programı ile beraber uygulanmaz ise, kalçadaki kas dokusunun büyümesi oranın küçülmesini ya da sıkılaşmasını sağlamayacaktır. 

Bundan dolayı, kalça bölgesinde bulunan fazla yağların giderilmesi için yağ ve karbonhidrat tüketimini azaltmak yararlı bir başlangıçtır. Kalça dikleştirme ve biçimlendirme hareketleri, o bölgede sarkık bir görüntüye sebep olan yağlar eritilmediği sürece tek başına yararlı olmayabilir. Kalça sıkılaştırıcı krem ya da buna benzer ürünlerin ise kullanılmaması tavsiye edilir. Beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapmadan ve düzenli olarak egzersiz ile zaman geçirmeden kalçalara şekil vermek imkansızdır.


Kalça Kaldırma Egzersizleri Nelerdir? Kalçanın Sıkılaşması İçin Hangi Hareketler Uygundur?

Kalça kaldırma egzersizleri, kalça bölgesindeki kasların aktif olarak çalışmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla kalça için uygulanan bölgesel yağ yakma programlarında bu egzersizler önemli bir yere sahiptir. Düzenli ve dengeli olarak beslenmeye başladıktan sonra uygulanması gereken bu egzersizler, kalça kaslarının gerilmesini sağladıkları için bu bölgenin daha dik ve sert olmasına yardımcı olur.

Fakat kalça bölgesinde fazla miktarda yağ bulunurken bu egzersizlerin uygulanması halinde, kalçanın istenmeyen bir şekilde büyüyebileceğine dikkat edilmelidir. Çünkü bu egzersizleri kalça küçültme hareketleri olarak kabul etmek yerine kalça sıkılaştırma hareketleri olarak kabul etmek daha doğru olacaktır.

Kalçanın sıkılaşması için hareketler yapmaya ilk olarak bu egzersiz ile başlanabilir. Egzersiz sırasında bel bölgesinin düz kalması, vücut ağırlığının omuzlara yüklenmemesi, diz eklemlerinin tam olarak bükülmesi ve başın öne doğru fazla eğilmemesi gerekmektedir. Bu egzersiz, 3 set / 15 tekrar uygulanmalıdır.

Aynı egzersiz, diz eklemine en fazla 2 kilogram ağırlığında bir dumbbell koyularak da yapılabilir. Dolayısıyla kalça ve bel kaslarının biraz daha fazla gerilmesi sağlanmış olur. Bu egzersiz, kalça ve bel kaslarının durumuna göre 3 set / 15 tekrar ya da 4 set / 10 tekrar olarak uygulanabilir.

Kalçanın sıkılaşması için hareketler yaparken bu egzersiz de uygulanabilir. Öncelikle sağa ya da sola doğru hareket etmeyecek olan bir sandalye gerekmektedir. Sırasıyla sağ ve sol ayakları, arkadaki bu sandalyenin üzerine koyarak yerdeki ayak ile çöküp kalkarak egzersiz yapılmış olur.

Kalça sıkılaştırma hareketleri arasında diğerlerine göre biraz daha zor olan bu egzersizi uygularken sandalyenin üzerindeki ayağın kasılmaması, belin zorlanmaması ve omuzların öne doğru eğilmemesi gerekmektedir. Ayrıca bu egzersizin bacak kasları için de etkili olduğu söylenebilir. Sağ ve sol bacakların her biri için 3 set / 15 tekrar uygulanmalıdır.

Kalça bölgesi için bu egzersiz de oldukça faydalıdır. Kalça kaslarının tamamen kasılmasına yardımcı olduğu için mutlaka düzenli olarak uygulanması tavsiye edilir. Yere uzanıp ayaklardan baskı uygulayarak bel bölgesine kadar vücudu yukarıya doğru itmek, kalça kasları ile birlikte bacak ve bel kaslarının sıkılaşmasına da yardımcı olmaktadır.

Hareketin yavaş ve düzün yapılabilmesi için karın bölgesinin kasılmaması ve sadece ayaklar ile baskı uygulanması gerekir. Bu egzersiz, 3 set / 15 tekrar olarak uygulanabilir. Kalça bölgesinin sıkılaşması ve dikleşmesi için önerilen bu egzersizler, bir spor salonunda hoca eşliğinde uygulanırsa daha faydalı olabilir. Ayrıca kalçanın sıkılaşması için hareketler için önerilmiş olan set ve tekrar sayıları yaklaşık değerlerdir ve vücudun genel durumuna göre bunlar değiştirilebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli