Sıradaki içerik:

Yapay Zeka Nedir? İnsan Hayatında Nerelerde Etkilidir?

e
sv

Mutsuzluğu tetikleyen 3 davranış

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mutsuz olmak çoğu zaman mutlu olmaktan daha kolay gelmektedir. Mutlu olmanın çaba gerektiren bir durum olduğunu düşünmek bizi mutsuzluğa daha kolay iter. Ancak bazı davranışlar vardır ki bunlar bizi daimi mutsuzluğa sürüklemekte uzun vadede depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. İşte bizi mutsuzluğu iten davranışlar...

Mutsuz olmak çoğu zaman mutlu olmaktan daha kolay gelmektedir. Mutlu olmanın çaba gerektiren bir durum olduğunu düşünmek bizi mutsuzluğa daha kolay iter. Fakat mutlu olmak, düşünülenin aksine çok fazla çaba harcanması gereken bir durum değildir. Yaşamayı sevmek ve zamanın boşa geçmesini engellemek mutluluğun kapılarını bize aralayacaktır. Ancak bazı davranışlar vardır ki bunlar bizi daimi mutsuzluğa sürüklemekte uzun vadede depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

mutsuzlugu-tetikleyen-3-davranis

1- GEÇMİŞE DÖNÜK PİŞMANLIKLAR

Kimi zaman geçmişte yaşadıklarımız bize bir yük gibi gelmekte ve bunlardan kurtulmakta zorlandığımız olur. Bu durum içinde bulunduğumuz zamanın yeterince kıymetini bilmememize ve iyi değerlendirmememize sebep olur. Özellikle geçmişe dönük pişmanlıklar psikolojimiz olumsuz etkilemektedir. Böyle durumlarda olabildiğince içinde bulunduğumuz zamana odaklanmalı ve geçmişin artık geri dönülmez bir zaman dilimi olduğunun farkına varmamız gerekmektedir. Pişmanlık her zaman gücümüzü zayıflatan bir durumdur. Ayakta kalmayı ve kendini mutsuz hissetmeyi tetikleyerek ruhumuzda derin yaralar açmaktadır. Şimdiki zamanı değerlendiremediğimizde gelecekte şimdiki zamanımız geçmiş pişmanlıklar yaşatacaktır. İyi ya da kötü her yaşadığımız durum bizi olgunlaştırır ve güçlendirir. Bu hususta geçmişte yaşadığımız, aslında bizi biz yapan olaylara teşekkür ederek pişmanlık duygusunu tamamen ortadan kaldırmamız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki hayat bir okuldur ve yaşadığımız her olay da bizim için birer ders niteliğindedir. Bunun için yaşanılan şeylerin iyi ya da kötü olması bir şeyi değiştirmeyecektir. Önemli olan kendimizi ve hayatımıza giren insanları affetmek ve bize öğrettikleri için teşekkür etmektir.

mutsuzlugu-tetikleyen-3-davranis

2- HAYIR DİYEMEMEK

Bazı durumlarda karşımızdaki insanları kırmamak için yapmak istemediğimiz şeyleri yapmak durumunda kalabiliyoruz. Hal böyle olunca bilinçaltımızda bir zorlanma ve hoşnutsuzluk oluşuyor ve bu da bizim mutsuz olmamızı tetikliyor. Çoğu zaman fark edilemeyen bu durum mutsuzluğumuzun kaynağını bulmamızı da zorlaştırıyor. Bir sorunu çözmek istediğimizde ilk olarak bu sorunun kaynağını bularak işe başlamak yapılacak en iyi şeydir. Tam da bu noktada insanlara ne kadar değer verirsek verelim kendi ruh sağlığımızı da düşünmek zorundayız. Başkaları için yaşanılan hayatın size hiçbir faydası olmaz. İnsanları kırmadan hayır diyebilmek bu yüzden oldukça önemlidir. Kendiniz tanıyıp karşı tarafa da tanıtabildiğiniz sürece yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız konusunda bir fikir oluşturacaksınız. Bu sayede kimse size istemediğiniz bir şeyi yaptıramayacak ve siz de bunun kaygısını yaşamadan mutsuzlukla kolayca baş edebileceksiniz.

mutsuzlugu-tetikleyen-3-davranis

3- KENDİNİ KÜÇÜMSEMEK

Sevdiğimiz insanlara nasıl davrandığınızı düşünün. Onlara nasıl değer veriyor ve kırmamak için çaba gösteriyorsak bunu öncelikle kendimize de uygulamamız gerekmektedir. Kendimizi sevmemiz ve inanmamız bize mutluluğun anahtarını sunacaktır. Mutsuz insanların çoğu dış etkenlerden çok kendisiyle ilgili problemlerinden dolayı mutsuz hissetmektedir. Bu duruma düşmemek için kendinizi ilk olarak küçümsememeniz ve güçlü olduğunuza inanmanız gerekiyor. Karşılaştığınız zorlukları küçümsemek ve üstüne gitmek, kendinizi küçümsemekten daha fazla fayda sağlayacaktır. Başaramayacağım hiçbir şey yok şeklinde düşünmek umutsuzluğa kapılarak mutsuz olmanızı engellemektedir. Bu her zaman güçlü görünmek anlamına gelmemektedir. Bazı zamanlarda mola vermeye ve dinlenmeye de ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat bu molaların süresi uzadığında çaresiz ve güçsüz hissetmek daha da kolay hale gelir ve tekrar güç toplamak zorlaşabilir. En önemli etken kendine inanmak ve hayatın size getirdiği olumsuzluklara rağmen tekrar tekrar başlayabilmektir.

Kaynak : Medya Kuşağı
Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli