Sıradaki içerik:

PS4’ün Beğenilen Beş Korku Oyunu

e
sv

Yapay Zeka Nedir? İnsan Hayatında Nerelerde Etkilidir?

avatar

medyakus

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazımızda yapay zeka nedir?, yapay zekanın tarihçesine, onunla ilgilenen bilim adamlarına ve yapay zekânın fonksiyonlarına değineceğiz. İleride ne gibi etkileri olabilir gibi sorulara cevap arayacağız. İnsan hayatında nerelerde etkili olduğunu tartışacağız.
Yapay Zeka

1. YAPAY ZEKA NEDİR?

Yapay zekâ makinelerin insani davranışları deneyimlemesi, öğrenmesi ve yeni gelişimlere uyum sağlayabilmesi gibi niteliklerin gerçekleşmesini mümkün kılar. Genellikle insani düşünme yöntemleri analiz edilerek bunların makine veya robotlara entegre edilmesidir. Bu sistem aynı zamanda tepki verebilmeli ve bu tepkileri dışa vurabilmelidir. Bu buluş sayesinde insan hayatı inanılmaz bir biçimde gelişim sağlamıştır. Karmaşık sorunları daha kolay çözüme ulaştırmada önemli bir rol oynar. Yapay zekâ komut verdiğiniz bir durumu gözlemleyerek sizin belirlediğiniz parametrelere uygun rapor hazırlar.

2. YAPAY ZEKA TARİHÇESİ

Cansız varlıklara yaşam verme fikri insanlar tarafından tarihin her döneminde düşünüldü. Fakat bu terimin ortaya atılması epey uzun sürdü. İlk defa 1956 da Hanover, New Hampshire, Dartmouth College’da yaptığı konuşmada ”yapay zekâ” ifadesini kullandı.
Fakat bunu gerçekleştirmek hiç kolay değildi. İngilizler ve Japonlar yapay zekada en etkin rolü oynadı. Ancak somut bir adım 1980’lere kadar kaldı. 1974-1980 arası “all winter” yani yapay zekâ kışı olarak bilinen dönemde yapay zekâya karşı birçok belge yayınlandı. Bu zamandan sonra yapay zekâya ilgi azalmaya başladı. 1980’li yıllara geldiğinde İngilizlerin Japonları yenmek için bu alana destek vermesi yapay zekâ alanındaki gelişmelere ön ayak oldu. 1987-1993 yılları arasında beklenenleri karşılayamayan yapay zekâya destekler teker teker azalıyordu. Ancak 1997 yılında çok ilginç bir olay yaşandı. IBM (International Business Machines)’in ürettiği Deep Blue adlı bilgisayar dünyanın en ünlü satranç oyuncusu Garry Kasparov’u yenmesi adeta büyük bir yankı uyandırdı.
2000-05 yılları arasında robot oyuncaklar piyasaya sürüldü. 2011 yılına geldiğimizde Apple’ın Siri’yi sunması ile belli ki yapay zekâda yeni bir devrim yaşanıyordu. 2012 de başlayacak GPU çağı ise yapay zekâya yeni bir boyut kazandırmıştı. 2016 da Deep Mind tarafından geliştirilen yapay zekâ temelli Go oyuncusu AlphaGo’nun Lee Sedol ile yaptığı 5 serilik maç sona erdi. Tarihi rekabet, AlphaGo’nun lehine sonuçlandı. Günümüzde ise yapay zekânın yeri yadsınamaz derecededir.

3. YAPAY ZEKANIN KULLANIM ALANLARI

Yapay zekânın birçok ilginç fonksiyonu vardır. Mesela uzmanlaşmış sistemler kurmak yapay zekânın işidir. Uzmanlaşmış sistem derken yapay zekânın açıklama yapabilmesi, davranışları öğrenebilmesi ve tanım yapabilmesi aklımıza gelmelidir. Aklımıza gelebilecek çoğu alanda yapay zekânın kullanım alanı mevcuttur. Örneğin endüstri, bankacılık, iletişim bilimi ve sağlık sektörü gibi birçok alanda söz sahibidir.
Basit düşünecek olursak neredeyse her insanın kullandığı müşteri temsilcilikleri yapay zekâ ürünüdür. Bir başka örnek ise e-ticaret siteleridir. Neredeyse çoğu insanın bu dönemde vazgeçilmezi olan e-ticaret sitelerinin arama kollarında bireye özgü hale gelmesinde yapay zekânın parmağı vardır. Eğitim alanında da yapay zekâ bulunuyor. Öğrencilerin eksik yanlarını analiz ederek bunlara uygun çalışma hazırlamada rol oynuyor. Bireye özgü programlama ile öğrencilerin daha verimli olması sağlanırken, gelecekte işini tutkuyla yapan bireyler haline getiriyor. Günümüzde bazı okullarda öğrencilerin gelişimini takip etmek üzere akıllı veri toplama sistemleri kullanılıyor.

3. YAPAY ZEKANIN GELECEĞİ

Yapay zekânın geleceği konuşulmaya başlandığında insanlar şimdiden kutuplaşmaya başladı bile. Bazı insanlar oldukça olumlu görüş bildirirken bazı insanlar ise tam tersine negatif görüşler bildirmişlerdir. Ben ise yapay zekânın kontrollü bir şekilde kullanılması durumunda bize sağlayacaklarına akıl sır erdiremiyorum. İnsan hayatını en başından etkileyebilecek işlere imza attılar bile. Örneğin nükleer kazalar yapay zekâ uygulamaları ile önlenebiliyor. İleride ise uzay araştırmalarında yapay zekânın kullanılması öngörülüyor. Hatta uzaydan az bildiğimiz okyanus derinliklerinde yapay zekâlar araştırma yapacaklar. Bu olumlu senaryoların yanında bir de felaket senaryoları da var tabi. Biraz da onlara göz atalım. En başta tabi ki işsizlik geliyor. Yapay zekânın zamanla inşaların yerine geçerek onları işsiz bırakacağını düşünenler bir hayli fazla. İlerleyen zamanlarda insana dayalı mesleklerin yok olacağı ve bunu bir ekonomik kriz yaratacağı ise başka bir teori. En kötü senaryo ise robotlar tarafından üretilen yapay zekâya dayalı silahlar. Bu da tehlikeli bir durumu işaret ediyor.

4. TÜRKİYE’DE YAPAY ZEKA

Şu anda Türkiye’de de geliştirilen yapay zekâ da mevcut. Adı “SmartEyes”. Görevi ise felçli ve konuşamayan hastaların gözlerindeki hareketler ile ne istediklerini anlayabiliyor. Bir nevi akıllı gözlükte diyebiliriz. Kullanışlı bir yapay zekâ. Umarım ilerleyen zamanlarda yapay zekâ konularında daha fazla projeye imza atarız.
Bu makalemizin de sonuna geldik. Bu makalede size kısaca yapay zekâyla ilgili bazı kavramları açıklamak istedim. Geleceğinden ve kullanım alanlarından kısaca bahsettik. Tarihçesine göz attık. Teşekkürler…

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli